* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 11: חידון התנ"ך וחמש יח"ל במתמטיקה

ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

בכיתה י' ניגשתי לחידון התנ"ך, שיננתי פרקים שלמים בעל פה, והזנחתי קצת את הלימודים. הגעתי לשלב מתקדם בחידון המחוזי וכל הכיתה באה מהאולפנה כדי לעודד אותי. הציון המסכם שלי היה 95 נקודות, במחוז ירושלים היו טובים ממני, ולא הייתי בין השלושה שעלו לשלב הארצי. באותה שנה מי שזכתה בתואר "סגנית חתן התנ"ך העולמי" קיבלה גם היא בחידון המחוזי 95 נקודות, אבל היא הייתה במחוז צפון ושם הציון הזה הספיק כדי להמשיך הלאה עד שהיא הגיעה לחידון העולמי.  

במקביל, באותה שנה לתלמידות של חמש יח"ל במתמטיקה הייתה שעת אפס בשעה 7:15. ערב קודם יכולנו לישון באולפנה, הייתי הולכת לישון מאוחר, ובלילה הייתי מתעוררת שוב ושוב מהקור הירושלמי, לא הייתה לי שמיכת פוך, ואני חושבת שגם לא ידעתי שיש דבר כזה. בבוקר הייתי נרדמת בשיעור או מתקשה להבין את הנלמד.

שתי החלטות קיבלתי באותה שנה. הראשונה הייתה לא לגשת יותר לחידון התנ"ך. הבנתי שאין בזה הרבה משמעות, למי זה יועיל שאזכור רשימה של הערים שנכבשו על ידי יהושע או מה היו המידות המדויקות של המשכן? החלטתי מאז ולעולם – אם אשקיע במשהו את כל כולי, זה חייב לתת ערך אמיתי לבני האדם.

בהמשך, בחופשת הקיץ קיבלתי מכתב שעליי לגשת למבחן במתמטיקה, אחרת יורידו אותי לארבע יח"ל. לא היה אז אינטרנט שניתן להשלים ממנו את חומר הלימוד, לא היה לי כסף למורים פרטיים, גם גרנו אז תשע נפשות בדירה של שלושה חדרים, והתביישתי להזמין חברה לבית שאולי תעזור לי ללמוד. לא ידעתי איך אצליח להשלים את החומר. אימא פתרה לי את הבעיה: "תגידי שהמכתב מעולם לא הגיע אלייך, ואם ישבצו אותך בתחילת השנה בארבע יח"ל תעשי הצגה כאילו את מופתעת, ולא תהיה להם ברירה אלא להשאיר אותך בחמש יח"ל". מחוסר ברירה החלטתי ללכת על זה.

לילה לפני היום הראשון ללימודים לא הצלחתי להירדם. לא רציתי לשקר. סבתא שלי עבדה בניקיון כל חייה, ולמרות כל הקשיים הייתה אישה של אמת. כשאחד מהילדים שלה לקח אופניים של מישהו אחר, הלכה איתו כדי להחזיר אותם, מעולם לא לקחה אגורה מאיש, גם לא שיקרה. באבא שלי גם היו חלקים אמיתיים. באותן שנים גם התחזקתי בדת וניסיתי להקפיד יותר על המצוות, והרי אסור לשקר. בכל אותו לילה בכיתי במיטה והיה בתוכי מאבק גדול  – לא רציתי לשקר, אבל פחדתי מאוד שיורידו אותי לארבע יח"ל.

בבוקר נכנסתי לחדר של המורה והתחלתי לבכות. אמרתי לה שתכננתי לשקר, אבל אני לא רוצה לשקר. היא הסכימה לדחות לי קצת את המבחן. אני לא זוכרת אם ניגשתי למבחן ונכשלתי או שפשוט וויתרתי. סיימתי את התיכון עם ארבע יח"ל. זו הייתה פגיעה אנושה מבחינתי, באותן שנים מה שהחזיק אותי בחיים זה הידיעה שאני חכמה, וגם זה נלקח ממני.

הרבה שנים התייחסתי באדישות לשתי ההחלטות האלו, לא הרגשתי שהן השפיעו עליי. עם הזמן הבנתי, האישיות שלנו נבנית מהבחירות שאנחנו עושים פעם אחר פעם. כל החלטה שאנחנו מקבלים מרחיקה או מקרבת אותנו לאדם שאנחנו רוצים להיות. בגיל 20 כשעמדתי מול ההחלטה המפחידה והקשה ביותר –  לצאת בשאלה –  הצלחתי ללכת עם האמת שלי. זה לא הגיע פתאום משום מקום, זה בא מההחלטות הקטנות שקדמו לכך, מהלילות הנוראיים האלה שלבסוף לא שיקרתי בהם. כך היה כשהבנתי שעליי לצאת מהארון, שאי אפשר לחיות חיים של שקר. וכשהייתי בשפל של חיי, נמלטת ממערכת יחסים אלימה, התווכחתי עם עצמי בראש שעות, אבל בסוף הסכמתי לקבל את גזר הדין – היכולת שלי לנהל מערכת יחסים זוגית נורמלית פגועה בצורה משמעותית. זו הייתה נקודת שפל איומה, אבל בסוף בתוך מספר שנים הצלחתי לצאת מזה. בלי להגיד לעצמי את האמת, לא הייתי מגיעה לשום מקום.

החיפוש אחרי משמעות הוא קריטי. כשאין משמעות לדברים קשה להתמודד עם דחייה, כישלון וקושי. תמיד ניסיתי לעשות דברים עם משמעות, זה נתן לי כוח לשאת את הקושי והכאב. זה גם מה שמחזיק אותי היום כשאני מנסה למכור את הספר שכתבתי.

זה אולי טיפשי, אבל עדיין קצת כואב לי שלא עשיתי חמש יח"ל במתמטיקה, בנסיבות חיים אחרות אני חושבת שהייתי מצליחה בזה. היום זה מחיר קטן, פעם זה היה מחיר עצום. אולי, אם אצליח להיות הסופרת שאני חולמת להיות, אז כל המכות והטעויות בדרך יהיו שוות את זה.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: