* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 12: ירושלים

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

מלכי רוט למדה כיתה מתחתי והיינו מחכות יחד בתחנת האוטובוס בדרך לאולפנה. בדומה לאבא שלי הייתה לה אחות שסבלה מאפילפסיה, והיינו מדברות על זה מדי פעם. היא הייתה ילדה שמחה וחיובית באמת. מלאת טוב. בחופשת הקיץ שבין כיתה י' לי"א, היא נרצחה בפיגוע במסעדת סבארו.

הכרתי בחידון התנ"ך מישהי מאחת ההתנחלויות שסבבו את חברון. היה לי קראש עליה, עוד בימים שלא הבנתי את המשמעות של זה. כמה חודשים לאחר מכן אימא שלה נרצחה בפיגוע. אימא שלי אסרה עליי לנסוע לשבעה שהתקיימה באותה התנחלות מבודדת. הרגשתי שאני חייבת לנסוע. השגתי איזה טרמפ עם מישהו שהתגורר בישוב, היינו 3-4 אנשים במכונית בכביש החשוך. אלו היו ימים של טרור, כולם פחדו, הנהג שם קלטת של הספר "הארי פוטר" כדי להעביר את החרדה. בשבעה היא אמרה לי: "תעריכי את אימא שלך, אולי יום אחד היא כבר לא תהיה". לא עניתי. כשהאדם נמצא בחושך, זה לא משנה בכלל של מי החושך גדול יותר.

בפיגוע אכזרי נרצחה תלמידת אולפנה נוספת. עד לרצח היה לה הכול בחיים, מצוינות לימודית, משפחה חמה ואוהבת, מלא חברות, מלא כסף. היא גם התנדבה והייתה פעילה בתנועת נוער, המופת שכולם רצו להידמות אליו. הרגשתי ממנה תמיד התנשאות, מן זלזול כזה. הייתי חושבת לעצמי – היא אפילו לא מודעת לכל הפריבילגיות שיש לה בחיים, חושבת לעצמה שהכול בזכותה. אבל, בסוף בשנייה אחת הכול נלקח ממנה.

בתקופה של שיא הפיגועים בירושלים, כשהתפוצצו מטעני חבלה באוטובוסים ובבתי קפה, היה פחד מסביב. אני לא זוכרת רגע אחד שפחדתי מזה באמת, מהטרור בבית פחדתי הרבה יותר. אולי גם לא אהבתי מספיק את החיים כדי לפחד מהמוות. באולפנה היו בנות שהפסיקו לנסוע באוטובוסים ונסעו רק במונית או במכונית פרטית, להוריי בכלל לא הייתה מכונית ולי בקושי היה ניקוב בכרטיסייה לנסוע באוטובוס. פעם אחת חברה המתינה למונית שתיקח אותה לבית, היא גרה חמש דקות הליכה ממני, ואני הייתי צריכה לקחת שני אוטובוסים כדי להגיע לבית. היא לא הציעה לי לנסוע איתה במונית. אני שואלת את עצמי – אם המצב היה הפוך, האם הייתי מציעה לה לנסוע במונית? אני תמיד רוצה לחשוב שכן, כולם חושבים על עצמם דברים נפלאים אבל האישיות מתגלה רק בזמן מבחן אמיתי. לא תמיד עמדתי בכל המבחנים שהיו לי אחר כך.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: