* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 20: לילדים שלי יהיו חיים טובים יותר

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

לאחר כשנה וחצי של טיפול המצב שלי עוד לא ממש השתפר, והייתי במערכת יחסים נוספת שהייתה בה הרבה אלימות נפשית. היא איימה שוב ושוב בפרידה, נעלמה מבלי לענות לטלפון, העליבה אותי במקומות הכי פגיעים שלי. הייתי אז בטיפול שכלל "היזכרות בטראומה", כך שממילא הייתי במצב רגיש וחרדתי, וכל זה יצר אצלי חרדה גדולה יותר. החוזה של הדירה בה התגוררנו היה על שמה, ובאמצע מריבה בלילה היא אמרה לי "מחר בבוקר תיקחי את הדברים שלך ותעופי מפה". זה נאמר כדי לייצר אצלי חרדה, והיא לא באמת רצתה שניפרד. אבל, אני הבנתי שאני כבר לא מסוגלת לחיות תחת איומים בלתי פוסקים בפרידה וגירוש.

בפרק על "התעללות בילדים" בספר "טראומה והחלמה" של ג'ודי לואיס הרמן היא כותבת: "נפגעים רבים חוששים מאוד שגורל ילדיהם יהיה כגורלם שלהם, והם משקיעים מאמצים רבים למנוע זאת, יש מהם שאוזרים למען ילדיהם יכולות טיפול והגנה, שלא יכלו מימיהם לאזור למען עצמם". תמיד ידעתי שאני מוכנה לסבול, לחטוף, לוותר, אבל לילדים שלי יהיו חיים אחרים. את הנעשה אין להשיב, אבל העתיד הוא באחריות שלנו. זה החזיק אותי, הבנתי שלזוגיות הזו אין שום עתיד אמיתי, ילדי לא יחיו תחת פחד של גירוש או דחייה.

זה היה כחודש לפני שנגמרה לי המלגה של הדוקטורט, אך הדוקטורט עצמו עוד לא היה מוכן להגשה. פחדתי מאוד. ידעתי שהחודשיים הקרובים יהיו קשים כלכלית ויהיה עליי לחיות מהחסכונות כדי לסיים את כתיבת הדוקטורט, ומעבר של דירה יגדיל את ההוצאות שלי. הייתי בחרדה עצומה וניסיתי בכל זאת להחזיק מעמד בתוך מערכת היחסים.

במהלך אותם ימים של התלבטות הבנתי כמה דברים חשובים, במערכות יחסים מתעללות תמיד יש גם קצת טוב. אם הכול רע, כבר אין שום סיבה להישאר ומתפתחת אדישות עצומה, אז תמיד יש גם מילים טובות, הכנת מזון וכדומה. גם אבא לפעמים היה נחמד אליי והפגין דאגה, וכך כשנאמרים דברים קשים ופוגעניים הם ממשיכים להעליב כי אולי לפני יומיים נאמר משהו קצת יותר נחמד. הבנתי גם שהחיים צריכים להיות יציבים, וכשהאיומים באים משום מקום, כשמילה עלולה פתאום להוביל להיעלמות מהבית, אי אפשר להרגיש שום ביטחון. בסוף הבנתי שמילים זה כלום, אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים ומתי שהם רוצים. מה שחשוב זה מה הם עושים, וכשאוהבים מישהו רוצים שהוא ירגיש טוב. הצלחתי להיפרד ממנה.

לא האמנתי שאצליח לצאת מזה. מי שהכיר אותי טוב גם לא האמין. במשך שנים הייתי מספרת לאנשים קרובים וגם לעצמי שהנה עכשיו טוב לי, בסוף האמת הייתה מתגלה. לקח לי אולי 900 ימים של מלחמה עיקשת כדי לעבד את מה שאירע לי בילדות, להתאבל עליו ולבסוף גם להשלים איתו. אבל, בסוף כשהצלחתי לסיים את מערכת היחסים הזו, לא הייתי יותר בשום זוגיות הרסנית. בחיים הקודמים שלי היו אלימות, חוסר יציבות וכעס שמגיע משום מקום. בחיים החדשים שלי יש חמלה, הקשבה וחיים צפויים שמאפשרים שקט וביטחון.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: