* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 22: החלטות

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

במשך שנים התלבטתי בנוגע לאמונה הדתית, אולם ההחלטה לצאת בשאלה התקבלה ברגע אחד, הבנתי שאין לי ברירה, אני כבר לא מאמינה בדת ולא אוכל לשקר כל חיי. באופן דומה, מגיל צעיר מאוד ידעתי שאני אוהבת נשים, והייתי מכנה את זה ביני ובין עצמי – "החלק החולה שבתוכי". במשך שנים דיברתי עם רבנים וניסיתי להילחם בכל מחשבה שעלתה במוחי, תמימה ככל שתהיה, אך לעולם לא הצלחתי לנצח את זה. לבסוף, בראש השנה לפני כחמש עשרה שנה חברה יוצאת בשאלה הציעה שנלך לפאב המינרווה שהיה מיועד ללסביות. היא הייתה ועדיין סטרייטית, אבל זה סיקרן אותה. כשנכנסנו למקום, הרגשתי סוג של הארה, הבנתי את מה שהיה קיים בתוכי מאז ומעולם – אני ממש לסבית. בעולם המושגים הדתי שהיה עדיין טבוע בי – זה היה כמו מעמד הר סיני – התגלתה לי האמת. מאותו רגע לא יכולתי לחזור אחורה. ההחלטה כבר התקבלה בשנייה – זו מי שאני.

הבריחה ממערכת היחסים האלימה התרחשה בלילה אחד, החלטה שהחלה להתגלגל בתוכי בשעה 11 בלילה, וסביב השעה 8-9 בבוקר יצאתי לדרך, כשאני משאירה אחריי את המזוודה שהבאתי איתי מהארץ. בזמן שהייתי במערכת היחסים האלימה הדחקתי את המצב לחלוטין, והייתי בניתוק גדול מעצמי עד שכאילו לא ידעתי שאני בכלל נמצאת במערכת יחסים אלימה. בראייה לאחור, היה בזה היגיון רב. בת הזוג לשעבר עשתה עלייה לישראל ולא היו לה כאן משפחה או מקום מגורים אחר, כמו כן מצבה הנפשי היה לא כל כך יציב. בנסיבות האלו פרידה בארץ הייתה עלולה להוביל אותה למעשים קיצוניים, ובפעמים הבודדות שהעזתי לדבר על פרידה, התגובה כללה פתיחה של דלת המכונית בזמן נהיגה והטיה של הגוף החוצה, איום מפורש לכך שאם ניפרד היא תהרוג את עצמה או אותי. למעשה, יכולתי להיפרד ממנה בבטחה רק כשנסענו לחופשה בבית הוריה בארה"ב. הותרתי אותה בידיהם, וחזרתי לארץ לבד. כך הניתוק היה מוחלט, ובתוך חודשיים-שלושה יכולתי לשוב לחיי. אם הייתי נפרדת ממנה רחוק ממשפחתה, ייתכן שהיו עלולים להתרחש דברים שהייתי נאלצת לשאת אותם בגופי וזכרוני עד לימים אלה. עם זאת, היכולת להדחיק את זה שאני נמצאת במערכת יחסים אלימה ולחיות כאילו כרגיל התפתחה אצלי בילדות, שגם אז חוויתי אלימות, אבל תפקדתי כמעט כרגיל בבית הספר. 

אני שמחה שמערכת היחסים הידרדרה לכדי אלימות שסיכנה את חיי, זה אילץ אותי להודות בעובדות המרות, וכבר לא יכולתי להמשיך ולהתעלם מהמציאות. אני חוששת שאם מערכת היחסים הייתה מלווה באלימות ברמה פחותה יותר הייתי עלולה להתגלגל ככה עוד שנים. נקודות שפל הן מצב איום ונורא שיש בו כאב עצום, אבל לעיתים הן מגלות לנו את המציאות במלוא כיעורה ומאלצות אותנו לנסות דרך חדשה.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: