* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 25: חדשנות וסיכון

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

האם אני כישלון? בעשור שבין 30 ל-40 נרגעו אצלי שדי העבר, אבל קיבלתי מספר החלטות שיראו מבחוץ אולי טיפשיות. וויתרתי על קריירה אקדמית, למרות שיש לי דוקטורט והייתי בדרך לשם. אחר כך סגרתי עסק מצליח שהמחזור שלו עמד על מאות אלפי שקלים בשנה שדרש ממני עבודה של כשעתיים ביום בלבד. אני עובדת כיום בשיווק, בעבודה די מעניינת, אבל ברור לי שאני מסוגלת להרבה יותר מזה.

לא רציתי לבזבז את החיים שלי בכתיבת מאמרים אקדמיים שאנשים בודדים יקראו, וגם לא רציתי לשרוף את הזמן היקר על דברים שאני לא מאמינה בהם, רציתי לעשות משהו שיועיל לבני האדם באמת. אז כתבתי ספר, אני מאמינה שרעיונות משנים את חיינו. רעיון הדמוקרטיה חולל שינוי מהותי בחייהם של בני האדם, רעיון הציונות הניח את היסודות להקמה של מדינת ישראל, והרעיונות של כלכלה חופשית שיפרו את חיינו לבלי היכר. כשאנחנו מבינים יותר, אנחנו יכולים לעשות בחירות טובות יותר.

אני חושבת שהרעיונות שכתבתי בספר הם חדשניים ובעלי ערך אמיתי. אני חושבת שאם הם יחלחלו, הם יוכלו לעשות את החיים שלנו לטובים יותר. בינתיים קשה לי מאוד. מדי שנה יוצאים בישראל אלפי ספרים, והסיכוי שהספר שלי יהיה בעל ערך הוא פחות מאלפית האחוז. אני גם לא יכולה להיות בטוחה שאני צודקת, עליי למכור לפחות כמה מאות ספרים כדי להעמיד את הספר שלי למבחן. אני שואלת את עצמי אם אני מתחרטת, לרוב התשובה היא לא. אני מרגישה שממילא לא יכולתי לעשות שום דבר טוב יותר עם החיים שלי. אין שום כסף או יוקרה שישתוו לסיכוי של 1% שאוכל לשפר במשהו את חייהם של בני אדם, לצמצם מעט את הסבל.

אין חדשנות בלי סיכון גדול. פיתוח של רעיונות חדשים דורש חשיבה מעמיקה במשך שנים ארוכות, ומי שרוצה לכתוב משהו בעל ערך צריך לקבל את זה שיהיה עליו להקריב את רוב השעות לכתיבה תוך התמסרות כמעט מוחלטת. במקרה שלי גם נאלצתי להתפטר מהעבודה ולכתוב דברים שעלולים להכעיס אחרים. הקרבתי הכול, עכשיו נותר לי להמתין.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: