* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

כאוס ותקווה חלק 8: להתמסכן

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

בכיתה ז' המורה שאלה מי רוצה ללכת לעזור לספרנית, רוב התלמידות רצו, אני לא הצבעתי, אבל היא בחרה דווקא בי. כשחזרתי לכיתה ראיתי שהאור כבוי ויש שקט, הבנתי שאולי עושים לי מסיבת בת מצווה בהפתעה. רציתי לברוח משם, הכרחתי את עצמי להיכנס. התלמידות הכינו עוגה וכתבו לי ברכות, היו מי שנתנו לי מתנות.

בכיתה ו' כשעוד למדתי בבית ספר חרדי עשו לנו מסיבת בת מצווה משותפת לכל התלמידות. חוץ מזה לא חגגו לי בכלל בת מצווה, ממש כלום. אבא אמר באיזה רגע שאולי נלך כל המשפחה למסעדה, אבל אימא התעצבנה וזה ירד לגמרי מהפרק.

באולפנה רוב התלמידות חגגו בת מצווה באולם אירועים, ולאף תלמידה לא חגגו בכיתה. זה היה בית ספר אליטיסטי, בנות של רופאים, אנשי עסקים או מנכ"לים. מה המורה אמרה להן – לרננה אין שום מסיבה, אז בואו נחגוג לה אנחנו? מה משתמע מזה, שאני ענייה? שההורים שלי לא דואגים לי? לא רציתי שהמצוקה או העוני שלי יהיו במרכז, עשיתי הכול כדי להסתיר את זה, אף פעם כמעט לא ביקשתי הקלות או הטבות. מעולם לא רציתי צדקה. למורה היו כוונות טובות, היא הייתה אישה נעימה עם אפס רצון לפגוע במישהי. גם אין לי זיכרון רע מהבנות באולפנה, מעולם לא העליבו אותי או רמזו במשהו שאני ענייה. אבל, אני לא רציתי לעלות לדיון בהקשרים האלה בכלל, להגביר את תשומת הלב למצב שלי. אני בטוחה שאם היו שואלים אותי מראש, הייתי מסרבת לזה. הרצון להסתיר את המצוקה ולשמור על אי-נזקקות היה גדול וחזק מהכול.

כשאני נזכרת במסיבה עולים בי גם זיכרונות נעימים, הכיתה רצתה שארגיש טוב שיהיו לי שעות שמחות. שנים לאחר מכן עוד הייתי קוראת את המכתבים שהבנות נתנו לי באותו יום, ואם אחפש במחסן אולי אמצא עוד קצת ברכות ששמרתי.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: