* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

קטע מפרק 18: מה יכול להוזיל את שירותי הבריאות ב־30% וגם לשפר את הבריאות שלכם

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

מה מגדיל ב־1,000% את הסיכוי לעבור ניתוח להסרת שקדים?

תושבים בשתי ערים סמוכות במדינת ורמונט שבארצות הברית דומים זה לזה במאפיינים שלהם: הדירוג הכלכלי והחברתי, שיעור האשפוזים בשל התקפי הלב והשבץ וכדומה. עם זאת, באחת מהערים הללו כ־70% מהילדים עוברים ניתוח להסרת שקדים, ואילו בעיר השנייה רק 7% מהילדים עוברים ניתוח להסרת השקדים. מה הסיבה לפער העצום?

חולים שאושפזו בשנתיים האחרונות לחייהם בבית חולים בלוס אנג'לס קיבלו טיפול רפואי אינטנסיבי בעלות של 104 אלף דולר בממוצע. לעומת זאת, חולים במצב דומה שאושפזו בבית חולים בסן פרנסיסקו קיבלו פחות ימי אשפוז ופחות טיפולים רפואיים, ועלות הטיפול הממוצעת שלהם עמדה על 57 אלף דולר בלבד — כמחצית ממה שהוצא עבור החולים בלוס אנג'לס. מה הסיבה לפער הגדול?

מחקר גילה שקבוצה אחת של רופאים שולחת את המטופלים שלה לפי שמונה יותר הדמיות של סי־טי, MRI וכדומה בהשוואה לקבוצה שנייה של רופאים. מדוע?

התשובה לכל השאלות הללו היא כסף. באחת הערים בוורמונט יש מספר גדול יותר של רופאים שמבצעים ניתוחי שקדים בהשוואה לעיר השנייה, וככל שיש יותר רופאים שצריכים להתפרנס, כך גדל מספר ניתוחי השקדים והוא מגיע אף לפי עשרה יותר. בבית החולים בלוס אנג'לס יש מספר כפול של רופאים ומיטות אשפוז לכל אלף מטופלים קשישים בהשוואה למספרם בבית החולים בסן פרנסיסקו, ובית חולים שהשקיע עשרות מיליוני דולרים בבנייה של מגדלי אשפוז וגם מעסיק צוות גדול של רופאים חייב למלא את המיטות במטופלים, והרופאים מאריכים את ימי האשפוז, שולחים חולים לאשפוזים מיותרים או מבצעים בהם יותר הליכים רפואיים שדורשים אשפוז.

דוקטור אודי פרישמן, לשעבר סגן מנהל בית החולים אסותא, מודה ששמע לא פעם ולא פעמיים מנהלי מחלקות בבתי חולים בישראל שמבקשים ממנהל חדר המיון למלא את מחלקה ג' או מחלקה אחרת שבה יש הרבה מיטות פנויות. קופות החולים משלמות לבית החולים 2,279-1,600 שקלים ליום אשפוז, ואם יש מיטות פנויות, למה לא למלא אותן? אפילו משרד הבריאות הישראלי מודה שכ־20% מהאשפוזים במחלקות הפנימיות מיותרים, והם נעשים רק כדי להגדיל את ההכנסות של בתי החולים.

באופן דומה, הרופאים ששולחים את המטופלים שלהם לפי שמונה יותר הדמיות הם מי שמקבלים עמלה ממכון ההדמיה או שהם עצמם הבעלים של מכשיר ההדמיה וכך הם מרוויחים מכל צילום, ואילו הרופאים בקבוצה השנייה לא מקבלים על כך כל תגמול כספי.

הדוגמאות הללו אינן יוצאות דופן. חוקרים גילו שהסיכויים של חולה אמריקאי לעבור ניתוח שאינו מציל חיים תלוי במספר הרופאים המומחים בתחום שמתגוררים באזור שלו, וככל שיש יותר רופאים מומחים באזור מסוים, כך הרופאים הופכים להיות אגרסיביים יותר בנוגע לניתוחים ולטיפולים. כמו כן, כשבעיר מסוימת מתקבעת נורמה של ניתוחים מרובים בתחום רפואי מוגדר, הנורמות האלו מועברות לסטודנטים לרפואה ואפשר לראות ריבוי ניתוחים באותו התחום גם עשור מאוחר יותר.

עם זאת, השאלה החשובה היא — האם ריבוי הטיפולים משפר את מצבם הבריאותי של החולים?

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

לקריאת הסיפור שלי: