* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

הסיפור שלי – חלק 1: בשפל של חיי

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

באוגוסט 2011 הייתי בשפל של חיי. ברחתי ממערכת יחסים אלימה שבה חיי היו בסכנה.

הגשתי במשטרה תלונה על אלימות, והם הפנו אותי גם לבית המשפט. זה היה בפגרת הקיץ, והמתנתי יום שלם על הספסל עם משפחות של אסירים שהובאו להארכת מעצר. השופטת התנצלה על ההמתנה הארוכה ונתנה לי במקום צו הרחקה ל־180 יום. החיים שלי הפכו להיות בטוחים יותר, אם כי עדיין הייתי רדופת פחדים. הדבר הנורא מכול היה תחושות הכעס והאשמה שהרגשתי כלפי עצמי. כמעט מדי יום הייתי שואלת את עצמי – איך הגעתי למצב שבו לא הצלחתי להגן על חיי?

הייתי אז בלימודי דוקטורט, זכיתי במלגות הצטיינות שונות, אבל במשימה החשובה ביותר של האדם – להבטיח את ביטחונו והישרדותו – נכשלתי כישלון חרוץ.  

באותם ימים שאבתי נחמה ועידוד מספר קטן בשם ‘אורות התשובה’. יצאתי בשאלה בגיל 20, ומאז אני לא דתייה כלל וגם לא הייתה לי כל כוונה לחזור בתשובה, אך בספר היה רעיון יפה שעודד אותי. אם עכשיו, כשהגעתי לתחתית, אודה בפני עצמי שקיבלתי החלטות מוטעות שסיכנו את חיי ואעשה מאמץ אמיתי להבין מה גרם לטעות בשיקול הדעת שלי, יש סיכוי שאוכל לבחור בחירות טובות יותר בעתיד. לא הייתי אשמה בכך שסבלתי מאלימות, ובוודאי לא הייתי אשמה בכך שחוויתי אלימות בילדות, וזו, ככל הנראה, שיבשה לי את היכולת להגן על עצמי. אם היו לוקחים אותי לבית המשפט הייתי יוצאת זכאית.

עם זאת, בפועל כל זה גרם לכך שכאדם מבוגר עשיתי בחירות שגויות; בחרתי באופן בלתי מודע בבת זוג אלימה, דבר שפגע בביטחוני, ולאחר מכן כשהחיים שלי היו בסכנה לא הצלחתי להגן על עצמי במשך תקופה ארוכה. לא הייתי אשמה בכל זה, אבל הייתי חייבת לשאת באחריות לבחירות שעשיתי ולעשות כל שביכולתי כדי להבין כיצד נכנסתי לניתוק כל כך גדול עד שאפילו לא הודיתי בפני עצמי שאני נמצאת במערכת יחסים אלימה. אלמלא כן, החיים שלי ימשיכו באותו כיוון נוראי שהם הלכו אליו עד עכשיו.

היום כשאני אומרת לבת הזוג שלי שטעיתי באיזה עניין היא מנסה לנחם אותי, להסביר לי שאולי לא ממש טעיתי. היא עושה זאת מתוך כוונה טובה, כמובן, אבל אני מתעקשת להגיד שטעיתי. מאותם ימים קשים למדתי שאם נכשלתי בבחירות שלי, חובה עליי להודות בכך, לזהות מה גרם לזה ולהבטיח לעצמי שאעשה הכול כדי שזה לא יקרה שוב. אם אמשיך בשקרים העצמיים, ששום דבר לא היה באחריותי, שלא הייתה לי ברירה וזה רק האחרים שאחראים לזה, אני לא אשתנה ובפעם הבאה אני עלולה לעשות בדיוק את אותם הדברים.

אז הבנתי – לספרים ולרעיונות יש השפעה עצומה על חיינו.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: