* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

הסיפור שלי – חלק 11: השיחה עם העורך הראשי מהוצאת הספרים

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

כשנה וחודש לאחר ששלחתי את כתב היד לאחת מהוצאות הספרים המוכרות בישראל הוזמנתי לפגישה עם העורך הראשי. הם התלבטו במשך זמן ממושך אם להוציא את כתב היד לאור, ולבסוף החליטו שהם מעוניינים. זו הייתה האפשרות היחידה שלי.

בתחילת הפגישה הוסכם שההחלטה הסופית בנוגע לכתוב תישאר בידי, דבר שהיה גורלי מבחינתי. נוסף על כך, העורך הראשי הבטיח שהספר יהיה בוויטרינה ועל השולחנות בכל חנויות הספרים בארץ, ושהם יעשו לספר מסע יחסי ציבור שיכלול ראיונות בכלי תקשורת מרכזיים. העורך גם אמר לי מילים טובות שמחזיקות אותי בימים קשים של ייאוש. הוא קורא כ-100 כתבי יד בחודש ורק 5% מהם יוצרים אצלו עניין, הספר שלי הוא אחד מהם. הוא גם אמר שהספר מתאים כמעט לכל בן אדם במדינה, שהרעיונות שלו אינטליגנטיים מאוד, ושאני יודעת לספר סיפור. הרגשתי שאולי הכוכבים מסתדרים לי. אומנם אפסיד קצת כסף, אבל לפחות אדע שהספר מקבל את השיווק הטוב ביותר ואני מצליחה להגשים את חלומי ולהגיע לקהל קוראים גדול.

עם זאת, כששאלתי אותו על ההיבטים הכלכליים של העסקה (הוא אגב לא אמר מילה על הנושא הזה מיוזמתו) הרגשתי שהאופטימיות שלי הולכת ונעלמת. הם דרשו 73,000 ₪ + מע"מ עבור הוצאת הספר, אך כבר הוצאתי כמעט 20,000 ₪ על עריכה, הגהה, עימוד וכדומה – כשהם התלבטו במשך יותר משנה אם להוציא את הספר אני כבר התייאשתי והתחלתי לקדם את הוצאת הספר בעצמי על חשבוני. הם גם רצו להשאיר בידיהם כ־81%–85% מהרווחים של הספר בעברית, ו־50% מהרווחים של הספר אם הוא יתורגם לשפות אחרות. נוסף על כך, הם אמרו שלא יאפשרו לי לקנות מהם את הספר במחיר עלות כדי למכור אותו בהרצאות שאני מתכננת לקיים.

לאורך כל השיחה שיתפתי פעולה עם העורך, רציתי להשאיר את הכול פתוח. כשהגעתי לבית הבנתי – במשך שבע השנים האחרונות השקעתי אלפי שעות כתיבה, ובזמן הזה הפסדתי ימי עבודה רבים שיכלו להניב לי מאות אלפי שקלים – מדוע שאתן להם כמעט את כל הרווחים של הספר? כמו כן, שנים של ניהול עסק לימדו אותי עיקרון חשוב – יש לשתף פעולה רק עם אנשים הגונים שניתן לסמוך עליהם. ואולם, אם מלכתחילה יש תחושה של חוסר הגינות, אי אפשר לדמיין מה עוד עלול להתרחש בהמשך.

זה היה קשה, החלום הגדול שלי היה ועודנו להגיע לכמה שיותר קוראים, ולשם כך הקרבתי את רוב שעות הערות שלי בכל יום בשבע השנים האחרונות, אך לא נותרה לי ברירה. כעת, ללא הוצאת ספרים, היה עליי למצוא את הדרך להגיע לקוראים בעצמי, ובתחילה כל הרעיונות שחשבתי עליהם נראו לי עלובים ולא מוצלחים.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: