מבצעי קיץ באתר: ספר אחד ב60 ש"ח (קופון book60), שני ספרים ב50 ש"ח לספר (קופון book50), שלושה ספרים ב45 ש"ח לספר (קופון book45), ארבעה ספרים ומעלה ב40 ש"ח לספר (קופון book40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

הסיפור שלי – חלק 16: המבחן הגדול שלי

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

כל הביקורות בעיתונים קטלו את הספר 'מרד הנפילים' של איין ראנד, אך מעט האנשים שכן קראו אותו התרשמו ממנו לטובה והפיצו את הבשורה, ועם הזמן הוא הגיע לרשימות רבי־המכר והוא נמכר עד לימינו אנו. באופן דומה, כל הוצאות הספרים סירבו להוציא לאור את הספר 'אבא עשיר, אבא עני', וכל חנויות הספרים סירבו למכור אותו. הספר יצא לאור בהוצאה עצמית ונמכר בעסק לשטיפת מכוניות. אך מעט האנשים שקראו אותו בתחילה הפיצו אותו הלאה, ולבסוף הוא הגיע לרשימת רבי־המכר ושהה שם במשך שש שנים.

סופר חייב למכור 1,000–2,000 ספרים לפחות, ואם הספר טוב הוא לרוב יתחיל להימכר מעצמו – מי שקרא ספר שהשאיר בו חותם לרוב מספר עליו לחברים או למשפחה, ולעיתים אפילו כותב על זה ברשתות החברתיות, וכך הספר ממשיך להימכר.

ואולם, אם הספר גרוע, שום דבר לא יעזור. הסופר יכול להשקיע המון בשיווק, אבל בסופו של דבר הוא עצמו יכול לשכנע מקסימום 2,000–3,000 בני אדם לרכוש את ספרו. ואם איש מהם לא ממליץ על הספר, והספר אף מתחיל לקבל ביקורות שליליות ממי שכבר קראו אותו, קשה מאוד להמשיך ולמכור אותו. לרוב ספר חדש של סופר ידוע נכנס במהירות לרשימות רבי־המכר בשל המוניטין שהסופר כבר צבר, אולם פעמים רבות הוא נעלם משם בתוך שבועות בודדים משום שהוא אינו טוב כמו הספר הישן ששהה ברשימות רבי־המכר עשרות שבועות. לדוגמה, הספרים שג'יי קיי רולינג כתבה למבוגרים נמכרו במיליונים בודדים, מספרים שלא מתקרבים כלל לעשרות מיליוני העותקים שנמכרו מכל אחד מספרי הארי פוטר. הקוראים מזהים את הספרים המעניינים ומעבירים את השמועה, וכשספר הוא טוב פחות אין מי שימשיך ויפיץ אותו הלאה, אפילו אם מדובר בסופר ידוע.

המבחן הגדול שלי יהיה לאחר ש־1,000 איש יקראו את הספר. אם נכשלתי במשימה, שום שיווק שבעולם לא יציל אותי ואהיה חייבת להרים ידיים. אך אני חייבת להעמיד אותו לפחות במבחן הזה. המשימה שלי כעת היא להגיע ל־1,000–2,000 אנשים שייקחו סיכון ויקנו ספר ממישהי לא מוכרת. אני יודעת שאני צריכה להמשיך ולכתוב סטטוסים, עוד קצת ועוד קצת, וכך אולי אגיע לאותם קוראים. אני מנסה להתמקד בזה, לא להשקיע את הזמן בדברים אחרים – רק לקום מוקדם בבוקר בכל יום כדי לכתוב, לשוב לבית מהעבודה ולנסות לכתוב שוב.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: