* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

הסיפור שלי – חלק 3: למה הפסקתי להיות פעילה פוליטית

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

בליל נר ראשון של חנוכה בשנת 2011 התכנסנו כ־12 אנשים מהקהילה הגאה והקמנו תא פוליטי באחת המפלגות הגדולות. ההתחלה הייתה מבטיחה, נפגשנו עם שרים וחברי כנסת, קיימנו הרצאות ואירועים והפגנו נוכחות בכנסים פוליטיים. אבל מהר מאוד התחילו האינטריגות והמחלוקות סביב השאלות מי ייבחר למועצה, מי יהיה הנציג של הקבוצה באירוע הקרוב ומי יישא את דברי הפתיחה בכנס הגדול.

בסביבות חודש מאי ארגנו כנס עם שר האוצר. לקראת המפגש ניהלנו דיונים ארוכים וממושכים בשאלה מי ילווה את שר האוצר מהמכונית אל האולם, מי יציג את שר האוצר בפני הנוכחים ומי יהיה זה שיישב לידו. במפגש עם אחת השרות בממשלה עשינו הצבעה חשאית מי יהיו חמשת החברים שילכו לפגישה, ושם התבררו כל מיני דילים שונים ומשונים. נוסף על כך, התקשינו לקבל החלטות עקרוניות כמו למשל באילו חברי כנסת לתמוך, האם להוציא הודעת גינוי לאמירה שנויה במחלוקת וכדומה, והיינו מנהלים שיחות ארוכות שוב ושוב עד שלבסוף נאלצו להתפשר זה עם זה.

בבחירות שהתקיימו שנה לאחר מכן לא נבחרתי למועצה בשנית ופרשתי מהפעילות הפוליטית בתא.

ההיכרות שלי עם חברי הקבוצה וגם עם פוליטיקאים מנוסים לימדה אותי שני דברים: הראשון הוא שמי שרוצה להגיע למעמד פוליטי מוכרח להשקיע זמן רב ואנרגיה ביצירת קשרים וטיפוח היחסים עם חברי המפלגה, ופעמים רבות הקשרים החברתיים והדילים שנרקמים הם לב הפעילות הפוליטית ולא השירות שהפוליטיקאי צריך לתת לאזרח הפשוט.

הדבר השני הוא שפעילות פוליטית מבוססת על פשרות. אף פוליטיקאי לא מקים ממשלה עם עצמו, ואף חבר כנסת לא קובע את המדיניות המלאה של מפלגתו, וכל אחד מהם חייב לוותר במידה זו או אחרת על האמונות והדעות שלו, כך שבסופו של דבר ההחלטות שמתקבלות עלולות להיות רחוקות מאוד מעולם הערכים האמיתי של הפוליטיקאי.

לעומת זאת, הסופר שיושב בחדרו בבדידות אינו חייב להתפשר עם איש בכתיבתו. הסופר עמל על ספרו במשך שנים ארוכות ביחידות, ויש לו הפריבילגיה העצומה להעלות על הכתב את קולו האמיתי בלי התייפייפות או התחשבות בשותפים נוספים.

למעשה, כתיבה היא אחד המקצועות הבודדים שבהם אמירת האמת היא מהות המקצוע, וספרים שנמכרים במיליוני עותקים הם לרוב אלו שחושפים אמת שלעיתים נעדרת ממקומות אחרים בחיינו. עם זאת, הבדידות טומנת בחובה גם מחיר כבד. הסופר שיושב בחדרו במשך שנים לא זוכה לשום מחיאות כפיים ואין לו קהל שיעודד אותו במילה טובה מהיציע.

פוליטיקאים, שחקנים וספורטאים מקבלים מחיאות כפיים בסוף הופעה או נאום, זוכים במהלך הדרך לניצחונות, גם אם הם קטנים, וכך הם יכולים לשאוב כוח ולהמשיך בדרך. ואולם, הסופר, שמלאכתו נעשית בבדידות וללא כל קהל במשך תקופה ממושכת, לא זוכה לכל אלה, וקשה מאוד להמשיך לאורך שנים ארוכות ללא כל סיפוק מיידי.

במשך שנים ארוכות בת הזוג שלי הייתה הקוראת היחידה של הטקסטים שלי. היא תמיד עודדה אותי והחמיאה לי על הכתיבה, אבל אני חיפשתי בעיניה כל בדל של סימן שילמד אותי עוד על ההתרשמות שלה מהדברים שקראה. זה היה מקסימום הפידבק שיכולתי לקבל במשך תקופה ארוכה מאוד שבה הלכתי במדבר. אך מרגע שבחרתי בדרך הזו החלטתי לעשות כל שביכולתי כדי לכתוב את הספר הטוב ביותר.

רציתי להבין מה עשו מי שכתבו רבי־מכר – מה היה הסוד שלהם?

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: