* לכבוד חודש הספר העברי: הספר בעלות 50 ש"ח בלבד בהזנת קוד קופון 50JUNE – בתוקף עד 2/7/23 בחצות *

ספר אחד ב-60 ש"ח (קוד קופון spring60), שני ספרים ב-50 ש"ח לספר (קוד קופון spring50), שלושה ספרים ב-45 ש"ח לספר (קוד קופון spring45) וארבעה ספרים ומעלה ב-40 ש"ח לספר (קוד קופון spring40)

ד"ר רננה לויאני
רננה לויאני

הסיפור שלי – חלק 5: כיצד מנבאים בדיוק של 93% אילו זוגות יישארו יחד בעוד 15 שנה

Picture of ד"ר רננה לויאני
ד"ר רננה לויאני

הפסיכולוג והמתמטיקאי ג'ון גוטמן מצליח לנבא בדיוק של 93% מי הם הזוגות שיישארו יחד בעוד 15 שנה. כיצד הוא עושה זאת?

קתרין קוקס, פסיכולוגית מאוניברסיטת סטנפורד, בדקה את הביוגרפיות של 301 דמויות היסטוריות בעלות הישגים יוצאי דופן ומצאה שני מאפיינים שהיו ייחודים להם  – מה הם?

לפעמים נדמה שהפוליטיקאי המוצלח ביותר הוא זה שיש לו הכריזמה הגדולה ביותר, שזוגות שנשארים יחד הם אלו שהייתה להם האהבה הגדולה ביותר ושהמדענים המצליחים ביותר הם אלו שיש להם את רמת האיי־קיו הגבוהה ביותר.

מידה רבה של כריזמה בוודאי יכולה לסייע לפוליטיקאי, אולם מה שחשוב יותר הוא העבודה הקשה שלו יום אחרי יום במשך עשרות שנים. הפוליטיקאי הכריזמטי ביותר שלא יגיע מוכן לראיונות, שיקפוץ ממפלגה למפלגה ויפלוט מדי פעם אמירות שנויות במחלוקת ייכשל במהרה. לעומת זאת, פוליטיקאי כריזמטי פחות שיתמיד לאורך זמן, ישקיע זמן רב בפיתוח אסטרטגיה וקשרים, יגיע מוכן לכל הראיונות וכדומה – יצליח הרבה יותר.

ג'ון גוטמן מצליח לנבא בדיוק של 93% מי הם הזוגות שיישארו יחד בעוד 15 שנה על סמך צפייה בת שעה אחת בלבד בבני הזוג. במהלך השעה הם מתבקשים להתווכח את הוויכוחים הקבועים שהם מנהלים בבית, וגוטמן בוחן את האינטראקציות ביניהם, כמו למשל אם הם מגלגלים עיניהם זה על זה בזמן כעס, אם הם עוצרים את המריבה לפני שהיא מידרדרת למילים קשות ופוגעניות ועוד.

בזמן הוויכוח גוטמן גם בודק את רמת לחץ הדם, ההזעה וכדומה, ובהסתמך על מכלול ההיבטים האלו הוא מצליח לקבוע אם בני הזוג יישארו יחד. הניבוי המדויק של גוטמן אינו מתבסס על עוצמת האהבה של בני הזוג, אלא על האינטראקציות הקטנות שלהם בזמן של קונפליקט, ולאורך זמן האינטראקציות הללו הן אלו שיקבעו את עתיד הנישואים שלהם.  

קתרין קוקס בדקה את הביוגרפיות של 301 דמויות היסטוריות בעלות הישגים יוצאי דופן וגילתה שרוב הדמויות הללו היו בעלות אינטליגנציה קצת יותר גבוהה מהממוצע. עם זאת, הגאונים ביותר לא הצליחו יותר מאלו שהאיי־קיו שלהם היה רק מעט מעל הממוצע. למעשה, התכונה שניבאה בצורה הטובה ביותר את ההצלחה של אותם מדענים ומנהיגים הייתה המיקוד שלהם לאורך זמן – העבודה הקשה שהם עשו מדי יום לאורך עשרות שנים בלי לסטות לדברים אחרים או לפיתויים.

אם כן, ודאי שצריך מידה מסוימת של כריזמה כדי להיות פוליטיקאי מוצלח, חשוב מאוד ששני בני הזוג יאהבו זה את זה כדי שמערכת היחסים שלהם תשגשג, ומדען חייב להיות אינטליגנטי במידה מסוימת כדי להגיע להישגים. ואולם, לאורך זמן מה שקובע את מידת ההצלחה שלהם זה כל אותן פעולות קטנות שנעשות מדי יום – המאמץ של הפוליטיקאי להגיע תמיד מוכן לריאיון, האיפוק של בני הזוג לא לשבור את הכלים גם בזמן מריבה קשה וההתעקשות של המדען להמשיך ולנסות כיווני חשיבה נוספים אחרי כישלונות מרים.

באופן דומה, לכתיבה איכותית נדרשים יכולת דמיון וכישרון לכתיבה, אולם זוהי רק התשתית הראשונית, וסופרים שהצליחו מאוד הם אלו שעבדו קשה מאוד במשך שנים ארוכות. הם השקיעו מאמץ רב בכל אותם הדברים הקטנים שמשפרים את הכתיבה, כמו למשל אמינות, הימנעות מחזרות מיותרות ועשרות כללים נוספים.

כתיבה מהסוג הזה מצריכה אלפי שעות של קריאת ספרים, כתיבה, עריכה, חשיבה מעמיקה ועוד, וכל זה דורש הרבה מאוד זמן פנוי. היום כולם כותבים ספרים, אבל כדי לכתוב ספר מצוין באמת יש להתמסר לכתיבה באופן כמעט טוטלי.

החלטתי להתמקד בכתיבת הספר. הפסקתי לתת הרצאות, צמצמתי את הבילויים וניסיתי להקדיש את רוב זמני הפנוי לכתיבה, אך לא מצאתי שום דרך לצמצם את שעות העבודה שלי ולהצליח לכתוב כפי שרציתי.

הרשמה לרשימת תפוצה לעדכונים, אירועים ועוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקריאת הסיפור שלי: